Belediye Konser Organizasyonları

Belediye konser organizasyonları hem açık hem de kapalı alanda yapılabilen ve tüm yaş gruplarına hitap eden organizasyonlar olmakta birlikte göründüğünden çok daha maliyetli olabilmektedir.

Belediye konser

Genellikle yaz mevsiminde olan açık hava konserlerinde gençler yoğunluklu olarak yer alır. Hatta günler öncesinden konser için hazırlık yapanlar bile olur. Gerçi bu uzun hazırlıklar kısmı daha çok uzun süreli festival kapsamındaki konserlerde geçerlidir ama yine de tüm gençler gideceği konserin heyecanını içinde günler öncesinden duymaya başlar.

Belediye konser organizasyonu

Her mevsimde her ilin mutlaka bir festivali olur. Özellikle bahar ve yaz aylarında yoğunlaşan bu festivallerin organizasyonlarını belediyeler üstlenir. Festival süresince ilerleyecek programdan tutun da akşamları açık hava konserlerinde yer alacak sanatçılara kadar. Kolay bir iş değildir her yıl farklı farklı etkinliklerle insanların ilgisini canlı tutmak gerekir. Anadolu insanı sever böyle şeyleri hele de ulusal çapta tanınan sanatçıların konserlerini belediyeler ücretsiz düzenlerse keyif üstüne keyif olmuş olur. Belediyelerin yaptığı bu tür organizasyonlar genellikle belediyelere ait stadyumlarda gerçekleşir.

Geniş bir alan kurulan sahne, ışıklandırma, ekibin kulis alanı vs. tüm ayrıntılar tek tek düşünülür. Hem izleyenin hem de sahne alanın rahat etmesi için tüm imkanlar seferber edilir. Hele de sonbaharda ya da kış sonu bahar başı gerçekleşen etkinliklerde soğukla ilgili sıkıntılar da yaşanabilir. Çoğunlukla kimse oturmaz bu etkinliklerde o yüzdendir ki biraz da erkenden saflarda yer tutmak gerekir.

Kapalı alanlarda, örneğin fuar alanı ya da kapalı stadyum gibi, gerçekleşen etkinliklerse seyirci açısından açıklara göre biraz daha rahat sayılır. Tribün şeklindeki oturma düzeni her yerden etkinliği görme fırsatı sunduğu için ve oturma düzeni olduğu için daha avantajlıdır. Gerçi ses sistemini ve aydınlatmayı çok iyi yapmaları gerekir ki ses yankılanıp bütün büyüyü bozmasın.

Stadyumlardaki belediye fuar konserlerinin özellikle seçim zamanlarında yoğunlaştığı herkes tarafından bilinen bir durum. Partilerin kurultaylarının ardından da hemen etkinlik gerçekleşir. Belediyelerin hâlihazırdaki partisine bağlı olarak etkinliğin içeriği ve sanatçılar ve etkinlik alanı değişiklik gösterir. Hedef kitlenin seçmen olduğu düşünüldüğünde biraz daha şatafatlı etkinlikler görmek insanı şaşırtmaz.